İklim değişikliğinin pazar ve rekabet gücü üzerine etkisi, BM SKA’larına uyum taahhütleri, AB yeşil dönüşüm gereklilikleri, AB Tedarik zinciri sürdürülebilirlik direktifi, tüketici ve yatırımcıların baskıları vb. birçok düzenleme şirketlerin neredeyse %97’sini etkilemekte. Bu paradigma kayması şirketlerin rekabetçi kalabilmeleri için sürdürülebilir yönetim uygulamalarını uyarlamasını zorunlu kılıyor.

 

Bu nedenle, bir şirketin yeşil girişimlerinin ilerlemesi, çeşitli ölçütler kullanılarak periyodik olarak değerlendirilmeli ve bu ölçütler, yatırımcılara, tüketicilere ve düzenleyicilere ESG raporlarında kamuya açıklanmalıdır. Şüphesiz kurumsal karbon ayak izi ve ürün karbon ayak izi bu konudaki en önemli göstergelerden biridir ve giderek artan sayıda kuruluş, çalışanlar dahil tüm değer zincirinde karbon ayak izlerini azaltmanın yollarını arıyor.

 

Bir şirketin tedarik zinciri, doğrudan operasyonlardan ortalama olarak 11,4 kat daha fazla emisyon üretiyor; ancak, çok az şirket, etkilerini bu kadar kapsamlı bir düzeyde değerlendiriyor. Net sıfıra doğru ilerleme kaydetmek için, izleme ve ölçüm, değer zincirleri ve iş ekosistemleri boyunca genişletilmelidir.

 

Karbon ayak izini azaltmak şirketlerin kâr hanesine uzun vadeli faydalar da sağlayacaktır.

 

Kuruluşların çevresel etkisini anlamlı bir şekilde ele alabilmesi için karbon ayak izini ölçmeniz ve anlamanız çok önemlidir.

 

Sera gazlarının (GHG'ler) nerede ve ne zaman yayıldığını anlamak, onları başarılı bir şekilde azaltmanın ilk adımıdır.

 

Ancak bir ürünün veya şirketin karbon ayak izini hesaplamak zahmetli ve hataya açık bir işlemdir.  Bu nedenle şirketlerin karbon ayak izini ve karbonla ilgili metrikleri  hesaplama konusunda teknolojik araçlara ihtiyacı giderek önem kazanmaktadır. Bunun temel nedenleri;

1. Çok fazla sayıda  spesifik emisyon faktörü bilmek  gerekiyor: Bu spesifik emisyon faktörlerini elde etmek için EPA, Defra, Higg Index vb. gibi açık veri tabanlarını kullanabilirsiniz. Ancak bu tür bilgiler karbon ayak izi hesaplayıcıların veri setinde zaten mevcut olduğundan, bu zaman alıcı bir iştir.

 

2. Kapsam 3 sera gazı emisyonlarını ölçmek, karbon ayak izi yazılımlarıyla daha kolay tedarik zinciri operasyonlarından kaynaklanan karbon emisyonları ölçümlemek için tedarikçilerinizden ve müşterilerinizden gelen verilere ihtiyacınız olduğu için bu dolaylı sera gazı emisyonunu hesaplamak zordur. Karbon ayak izi hesaplayıcıları ERP gibi sistemlere entegre olarak tüm değer zincirinizde bu ölçümlemeleri yaparak veya verileri görmenizi sağlayarak  kapsam 3 emisyonlarını daha kolay hesaplamanıza katkı sağlayacaktır.


Karbon hesaplayıcı araçları çok sayıda endüstride çok sayıda şirket tarafından kullanıldığından, karbon ayak izi ile aşağıdaki faktörler arasındaki ilişkiyi göstermek için geniş bir veri tabanına sahiptirler:

  • Şirketin faaliyet gösterdiği sektör
  • Şirketin çalışan sayısı
  • Şirketin faaliyet gösterdiği ülke
  • Ara ve nihai ürünlerin teslimat yöntemi ve mesafesi ve daha fazlası.

Böylece, Kapsam 3 emisyonunuzu manuel olarak yapmanıza kıyasla daha fazla güven ve doğrulukla tahmin edebilirler. 

3. Karbon ayak izi araçlarını kullanarak mevcut sorunlarınızı kolayca görebilirsiniz. Karbon ayak izinizi hesapladıktan sonra, iyileştirme gereken alanları belirlemek ve karbon ayak izinizi azaltmak için aksiyon belirlemek daha kolay olacaktır.  Veri görselleştirme özelliği sayesinde karbon ayak izi hesaplayıcıları şirketinize yardımcı olabilir. Böylece net sıfıra yönelik yatırım stratejilerine daha etkin karar verebilirsiniz.

 

Ayrıca, bazı karbon ayak izi hesaplayıcı araçlarında, veri akışlarıyla daha fazla etkileşime girdiklerinde çevreci önerilerde bulunabilen yapay zeka yetenekleri vardır.

 

Karbon piyasası için de bu tür araçların veri toplaması giderek daha fazla öneme sahip olacaktır.

Giriş

Şifremi Hatırlat

Yeni Hesap Oluşturun

Change Language

Sizi Arayalım

Sizi
Arayalım